Jak vybrat pánskou mikinu?

Pánská mikina skvěle poslouží v zimě jako prostřední vrstva mezi bundou a funkčním trikem či rolákem, stejně tak si ji však můžete zabalit samostatně na outdoorový výlet nebo trénink. V nabídce naleznete i elegantní a stylové modely určené spíše do města a společenské akce. Při výběru se řiďte především vlastním vkusem. Nezapomeňte se přitom zaměřit také na materiál a jiné funkční prvky.

Při výběru mikiny nezapomeňte zkontrolovat materiál a funkční prvky

Otázky na začátek

Kam budete mikinu nosit?

I když vám bude mikina většinou sloužit k více účelům, měli byste si promyslet, kde ji nejčastěji budete nosit a podle toho vybrat její styl. Casual mikiny budou pravděpodobně nejpohodlnějšími kousky vašeho šatníku. Skvěle se hodí na nenáročné venkovní aktivity, volnočasové akce i pohyb po městě. Další velkou položku představují sportovní mikiny, které se dále rozdělují podle druhu sportu na turistické, lyžařské nebo třeba univerzální tréninkové. Mikiny si však nemusíte odpírat ani v práci či na jiných formálnějších akcích. Vybírejte z elegantních modelů většinou v tzv. crewneck variantě s kulatým výstřihem bez kapuce a zapínání.

Na jaké období?

Dalším pomocníkem při výběru může být roční období. Hledáte dostatečně teplou mikinu na zimu například na lyže, nebo naopak univerzální celoroční provedení, které unosíte v zimě pod bundu a v létě jako hlavní svrchní vrstvu? Kromě materiálů, které jsou v těchto případech pro výběr stěžejní, se můžete zaměřit také na samotný střih. Letní varianty ozvláštní například mikiny s krátkým a ¾ rukávem, na podzim uvítáte modely s vyšším stojáčkem.

Na co se zaměřit

Materiál

O tom, jak se budete v mikině cítit, rozhoduje především materiál. Mikiny bývají vyrobeny převážně ze směsi několika materiálů. Čím více polyesteru daný kousek obsahuje, tím bude pravděpodobně teplejší. Letní modely jsou zas tvořeny více prodyšnou bavlnou či bambusovými vlákny.

Bavlna

Příjemné bavlněné mikiny vynikají vysokou savostí, pevností a zároveň měkkostí, díky které jsou ideální pro celoroční nošení. Dobře se udržují, avšak při příliš častém praní mohou žmolkovatět, také z toho důvodu bývají doplňované syntetickými materiály. Ty navíc z mikiny lépe odvádí případnou vlhkost. V posledních letech se můžete také setkat s Bio bavlnou (organickou bavlnou), která se pěstuje bez použití chemikálií, čímž je vhodná pro citlivou pokožku a alergiky.

Bavlněné mikiny jsou oblíbené pro svou měkkost

Polyester

Na outdoor a zimní období se nejlépe hodí polyesterové provedení, které je výjimečné pro svou schopnost odvádět vlhkost. Tyto mikiny často najdete v příměsi s bavlnou či elastanem. Rychleschnoucí syntetický materiál se dobře udržuje a vykazuje dobré termoizolační vlastnosti. Kromě klasického polyesteru existuje také recyklovaná verze, která se vyrábí z PET lahví a dalšího polyesterového odpadu. Na výrobu se přitom použije zhruba o 90% méně vody než na výrobu klasického polyesteru.

O zateplení a míře odolnosti rozhoduje i gramáž. Běžné mikiny se pohybují okolo 240–280 g/m2, na náročnější aktivity sáhněte po silnějších kouscích od 290 g/m2.

Také známé flísky jsou vyrobené ze 100% polyesteru. Fleecové mikiny jsou dostatečně prodyšné a zároveň dobře izolují teplo. Jsou příjemné na dotek a skvěle se hodí na cestování díky nízké hmotnosti. Oproti ostatním syntetickým materiálům jsou však méně odolné a rychleji žmolkovatí.

Nylon

Odolné mikiny z příměsí nylonu (polyamidu 6.6) vynikají vodoodpudivostí a zvýšenou ochranou před nepříznivým počasím. Pevný, přitom pružný materiál rychle schne a obecně vykazuje podobné vlastnosti jako polyester.

Merino

Vlněné mikiny vyrobené z merino materiálu jsou měkké na dotek, neškrábou, jsou odolné vůči pachům a perfektně zahřejí. Merino je tvořeno ovčí vlnou, která vyniká termoizolačními schopnostmi, které se skvěle přizpůsobí jakémukoliv počasí. Pružný materiál dokáže vstřebat vlhkost až do 30 % své hmotnosti. Po navlhnutí však ztěžkne a nějakou dobu trvá, než opět uschne. Při nákupu vlněné mikiny dbejte na správnou údržbu, používání šetrného pracího programu na 30 °C a speciálního pracího prostředku.

O pevnosti a zateplení rozhoduje také gramáž mikiny

Střih

Mikiny lze dále rozdělovat podle typu výstřihu, rozvržení kapes či kapuce. Modely s kapucí jsou obvykle vhodnější na volnočasové aktivity. K tomu je přizpůsobený celkový volnější střih. Pokud má tato mikina tunelovou kapsu na břiše, nazývá se klokanka. Setkat se dále můžete s označením hoodie poukazující na prostornou kapuci většinou nastavitelnou pomocí provlečeného tkalounu. Formálnější mikiny bez kapuce s kulatým výstřihem mohou v případě crewneck varianty připomínat společenský svetřík. Takový model nemá zapínání a většinou ani kapsy. Sportovnější verze mohou být opatřené rolákovým výstřihem chránícím krk před prochladnutím během venkovních aktivit či límcovým provedením bez kapuce.

Speciální vlastnosti a doplňky

  • Funkční mikiny – většina outdoorových mikin je vybavena povrchovou i vnitřní úpravou, aby dobře odolávala povětrnostním podmínkám i pocení. Tyto modely mohou být doplněné o membrány zajišťující nepromokavost a prodyšnost
  • 3D pletenina – speciální výstupky, které dobře izolují a podobně jako fleece zadržují teplo uvnitř
  • YKK zipy – funkční certifikované zipy, které podpoří vyšší odolnost mikiny
  • Očka na palec – skvěle chrání zápěstí před zimou a větrem
  • Podlepené švy – předchází provlhnutí a podpoří voděodolnou úpravu
  • Reflexní prvky – bezpečnostní prvek zvyšující viditelnost chodce či běžce
  • Zipy v podpaží – sportovní mikiny mohou být opatřené zipy v podpaží nebo prodyšnější látkou sloužící k odvodu vlhkosti z těla
Funkční mikiny by měly sloužit především jako termoregulační vrstva během sportování a venkovních aktivit

Vzor a barvy

Vybíráte-li mikinu do města, zaměřte se na svůj styl a dobrou kombinovatelnost s ostatními kousky šatníku. K džínům se hodí téměř jakákoliv barevná kombinace a vzory. Muži většinou volí střídmější barvy a jednoduché jednobarevné provedení. Klasikou je černá mikina bez potisku, nebo s logem značky. Výraznější prvky mohou mít sportovní mikiny, u kterých například svítivější zelená plní zároveň lehce reflexní funkci. Kromě barev se můžete zaměřit i na vzorování. Outdoor klasikou je maskáčová mikina v šedozeleném tónu, ale i kostkované modely.

Jak vybrat velikost

Při zvažování, jakou velikost vybrat, se nespoléhejte pouze na svůj odhad. Většina značek používá vlastní velikostní tabulky, které se vždy nemusí beze zbytku vzájemně shodovat. Proto si před nákupem změřte vaše míry, podle kterých spolehlivě vyberete padnoucí model.

Rukáv mikiny by měl ideálně sahat k hornímu kloubu palce. Přes hrudník by měl model jemně pružit a příliš neobepínat.

Jednoduchým pomocníkem ke změření hodnot bude krejčovský metr. K výsledné hodnotě přičtěte menší rezervu, protože se předpokládá, že pod mikinou budete většinou nosit ještě alespoň jednu vrstvu. Pokud krejčovský metr nemáte, můžete si poradit s obyčejným metrem a provázkem. Tam, kde se provázek setká se svým koncem, udělejte značku a vzdálenost změřte. Máte-li doma jinou padnoucí mikinu, můžete hodnoty přeměřit na ní. Níže naleznete orientační velikostní tabulku, která se však napříč značkami a výrobci může lišit.

Velikost EU číslování Obvod hrudníku (cm) Obvod pasu (cm) Délka rukávu (cm)
XS 44 do 88 73 78–81
S 46 88–96 73–81 81–83
M 48–50 96–104 81–89 83–86
L 52–54 104–112 89–97 86–88
XL 56–58 112–124 97–109 88–91
XXL 60–62 124–136 109–121 91–93
3XL 64–66 136–148 121–133 93–96

Údržba a praní

Při praní i další údržbě se především řiďte informacemi na cedulce. Každá mikina snese jinou teplotu i zacházení. Funkční modely je třeba prát obvykle na šetrný program do 40 °C bez použití aviváže. Ta by mohla narušit strukturu oděvu a negativně ovlivnit jeho funkčnost. Jinak tomu bude u bavlněných mikin, kterým aviváž naopak prospěje co do měkkosti a svěžesti. Níže naleznete 10 tipů, jak se o mikiny starat a tak prodlužovat jejich životnost.

Před praním nezapomeňte vyprázdnit kapsy
  1. Merino mikiny častěji větrejte na vzduchu, perte co nejméně na nízké teploty či ručně. Při sušení je nedávejte přímo na topení, protože se vlna může srážet.
  2. Fleecové mikiny perte pravidelně při zpozorování stop prachu nebo mastnoty. Ty narušují celkovou funkčnost materiálu.
  3. Mikiny nevěšte na ramínka. Po čase by měly vytlačené rýhy na ramenou.
  4. Při skládání do skříně na sebe vrstvěte maximálně 5 mikin. Oděvy se tak zbytečně nezatěžují.
  5. Na sušáku rozložte mikinu na větší plochu, aby si udržela svůj tvar.
  6. Výrazné barvy nesušte na přímém slunci. Mohlo by dojít k jejich vyblednutí.
  7. Modely se zipem perte vždy zapnuté.
  8. Při žehlení dejte pozor na potisk. Oblečení s obrázky či potiskem žehlete přes jinou látku.
  9. Velmi zašpiněné kousky předperte v ruce a nechte působit prací gel či odstraňovač skvrn alespoň 20 minut.
  10. Před praním nezapomeňte vyprázdnit kapsy.